Доступність посилання

ТОП новини

«Звільніть нас, будь ласка». У Криму судили за підтримку України робітника з бізнесу сім'ї депутата Держдуми РФ


Пропаганда війни у Сімферополі, архівне фото
Пропаганда війни у Сімферополі, архівне фото

Російські силовики на четвертому році повномасштабного вторгнення РФ в Україну продовжують фіксувати все нові приклади публічних проукраїнських поглядів в анексованому Криму. Всупереч масовим переслідуванням кримчани продовжують висловлюватися проти війни та на підтримку України. Нещодавно за це відбував адміністративний арешт місцевий житель, який попросив «звільнити Крим від цієї (російської – КР) сарани». Як з'ясували Крим.Реалії, за ці слова судили робітника з підприємства сім'ї депутата Держдуми РФ Леоніда Бабашова, який підтримує війну і допомагає російській армії. Про подробиці справи читайте в нашому матеріалі.

Після початку Росією свого повномасштабного вторгнення в Україну на Кримському півострові посилили контроль за публічними висловлюваннями місцевих жителів. Російські силовики посилено моніторять інтернет і відправляють під суд кримчан за будь-які фрази, які можна розцінити як антивоєнні або проукраїнські.

Правозахисники називають такі справи політично мотивованими і покликаними «придушити проукраїнські голоси». Іноді їх можна почути навіть там, де це складно собі уявити.

«У Криму тільки зрадникам живеться добре»

Через проукраїнську позицію в Сімферополі в червні судили дорожнього робітника. За матеріалами суду, стосовно чоловіка було складено адмінпротокол за результатами моніторингу інтернету силовими органами.

Російські силовики у Криму, архівне фото
Російські силовики у Криму, архівне фото

«На відеохостингу YouTube користувач «Твори добро» розмістив коментар українською мовою з таким змістом: «Привіт із Криму, Слава Україні, «До речі, вся нечисть і кримські сепари базуються в готелях у Генічеську і по стрілці (Арабатській – КР). Звільніть нас, будь ласка, від цієї сарани, бо вже дихати не хочеться – як вони нас ганьблять і знущаються, брешуть і брешуть. Тут, у Криму, тільки зрадникам живеться добре. Слава Україні!» – йдеться у рішенні суду.

Ці слова були кваліфіковані силовиками за статтею про «демонстрацію забороненої символіки» (стаття 20.3 КоАП РФ). Раніше в РФ заборонили відтворення гасла «Слава Україні» і відповіді на нього – «Героям слава»).

У цій справі згадується ще один епізод.

«Було встановлено факт публічних дій – розміщення на відеохостингу YouTube» коментаря: «Служити, собака! Лягти, встати, здохнути! Тебе з дитинства, пес, тренували служити. Так що служи господареві, бдсмщик і рота не відкривай, відкриєш, коли скажуть. І честі у тебе немає і не може бути апріорі. Ти – злочинець, покарання одне: собаці – собача смерть», – цитує кримчанина суд.

Ці висловлювання силовики розцінили як «дискредитацію Збройних сил РФ» (ст. 20.3.3 КоАП РФ).

Подвійне покарання

Справу розглядав підконтрольний Росії Київський райсуд Сімферополя. Суддя Олексій Микитюк визнав кримчанина винним за обома статтями.

За «дискредитацію» російської армії він призначив покарання у вигляді штрафу в 50 тисяч рублів. А за «заборонену символіку» – адміністративний арешт на 14 діб.

На судовому засіданні кримчанин визнав свою провину в повному обсязі і розкаявся, йдеться в рішенні суду. Чи так це насправді, невідомо.

Інформація про розгляд адміністративних справ стосовно кримчанина Євгена Саса підконтрольним РФ Київським райсудом Сімферополя, червень 2025 року
Інформація про розгляд адміністративних справ стосовно кримчанина Євгена Саса підконтрольним РФ Київським райсудом Сімферополя, червень 2025 року

Согласно судебному делопроизводству, речь идет о крымчанине Евгении Сасе – «официально трудоустроенном в качестве дорожного рабочего ООО «Альт-Эра». Свою позицию по делу он публично не высказывал.

Фирма, где работает Евгений Сас, принадлежит семье одного из самых богатых политиков Крыма, депутата Госдумы РФ Леонида Бабашова. Он – сторонник российского полномасштабного вторжения в Украину и помогает российской армии.

Сімейний бізнес, конфіскований Україною

Леонід Бабашов створив свій бізнес у сфері будівництва та продажу палива ще до російської анексії Криму. А коли в 2014 році пішов у політику, ставши депутатом російського парламенту Криму, переоформив свої активи на родичів.

Депутат Держдуми Росії від Криму Леонід Бабашов
Депутат Держдуми Росії від Криму Леонід Бабашов

У російських реаліях фірма продовжує працювати і виграє тендери у сфері дорожнього будівництва. До повномасштабного вторгнення РФ в Україну вона освоювала, зокрема, кошти Федеральної цільової програми соціально-економічного розвитку Криму. Через неї Росія фінансувала свої великі будівельні проєкти в Криму.

Сам Леонід Бабашов підтримує повномасштабне вторгнення РФ в Україну і забезпечує російську армію всім необхідним для фронту.

В Україні депутат підозрюється за частиною 3 статті 110 Кримінального кодексу України (посягання на територіальну цілісність України, що призвело до загибелі людей і тяжких наслідків).

Вищий антикорупційний суд України в 2023 році стягнув на користь держави його майно та активи, включаючи і фірму «Альт-Ера».

Ні депутат, ні його родина це рішення суду публічно не коментували.

«У Криму стабільно зростають проукраїнські настрої»

Про «стабільне збільшення» «антивоєнних» справ у Криму заявляють у Представництві президента України в АРК. За його даними, тільки за 1,5 тижня липня на півострові зафіксували майже 40 таких прикладів.

Загалом з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну кримчан 1472 рази переслідували за «антивоєнною» статтею, підрахували у відомстві. Такі цифри є «відображенням зростання громадянського спротиву російській окупації», вважають у Представництві.

Зображення Z-символу повномасштабної війни Росії проти України в Сімферополі, архівне фото
Зображення Z-символу повномасштабної війни Росії проти України в Сімферополі, архівне фото

Практика застосування статті 20.3.3 КоАП Росії на Кримському півострові, на думку експертів проєкту «Кримський процес», дає підстави стверджувати, що вона «залишається інструментом не профілактики правопорушень, а виключно придушення зростання проукраїнських настроїв».

Раніше Європейський суд з прав людини визнав Росію винною в системному придушенні свободи слова і переслідуванні за критику війни проти України. ЄСПЛ окремо підкреслив, що всі «вироки» російських судів у Криму незаконні.

Влада РФ рішення ЄСПЛ не визнає.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
  • 16x9 Image

    Вікторія Веселова

    Кримська журналістка, оглядач політичних, економічних і соціальних тем в анексованому Росією Криму. З Крим.Реалії співпрацює з 2014 року. З метою безпеки справжнє ім'я та інші відомості про автора не розкриваються.

XS
SM
MD
LG